Bezbolesny kręgosłup w samochodzie.

 Wydaje się, że to stwierdzenie jest zawarciem dwóch sprzecznych informacji, ponieważ w dzisiejszych czasach spędzamy dużo czasu w samochodzie a każdy kierowca doskonale zna dyskomfort odczuwany w czasie długotrwałej podróży. Kręgosłup nie lubi siedzenia ponieważ jego obciążenie w tej pozycji jest od 40% do 90% większy niż podczas pozycji stojącej.  Długotrwałe przyjmowanie często niedbałej pozycji siedzącej wpływa obciążająco na odcinek szyjny oraz lędźwiowy kręgosłupa. Niedbała pozycja w samochodzie znosi lordozę lędźwiową 

W czasie jazdy samochodem działają dodatkowe bodźce np. wstrząsy, gwałtowne hamowanie lub sięganie po jakieś przedmioty, takie ruchy wymagają dużej rotacji kręgosłupa nawet wciskanie pedałów źle wpływa na kręgosłup. 

Kręgosłup nie lubi długich podróży, dlatego wykonywanie ćwiczeń może być ratunkiem i złagodzić dolegliwości bólowe. Pozycja siedząca czy to za kierownicą jako kierowca czy pasażer może się wydawać mało komfortową pozycją do ćwiczeń, ale nie niemożliwą.

Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać to przyjęcie odpowiedniej pozycji za kierownicą, z maksymalnie cofniętymi pośladkami. Ćwiczenia możemy zacząć od mięśni szyi i karku zaczynamy prostując plecy i ściągając łopatki, czubek głowy unosząc jak najwyżej do sufitu wykonujemy to ćwiczenie przez kilka minut bez przerwy.

W następnym ćwiczeniu poćwiczymy barki i plecy kładziemy dłoń zwiniętą w pięść za plecami po środku kręgosłupa, jednocześnie przyciskając plecy do oparcia fotela aż będzie wyczuwalny opór pięści, potem zmieniamy ręce. Kolejnym ćwiczeniem rozruszamy biodra, a mianowicie opieramy ręce na kierownicy i staramy się skręcać w lewo oraz w prawo poruszając tylko biodrami do momentu w którym poczujemy opór świetnie pracują wtedy mięśnie brzucha.

W ostatniej kolejności nogi i najbardziej narażony układ krążenia, nogi bolą puchną stają się ciężkie a wystarczy podczas postoju wykonywać proste ćwiczenie jakim jest podnoszenie stóp w górę, najpierw ich przednią część później tylną tzn. w pierwszej kolejności mocno unosimy palce stóp (pięty spoczywają na podłożu) później podnosimy pięty (ruch jakbyśmy stawali na palce), to ćwiczenie poprawi krążenie a także popracujemy nad mięśniami łydki.  

Przedstawione ćwiczenia pozwolą urozmaicić podróż samochodem a także obronić nasz organizm przed bólem. Warto przypomnieć sobie o tych ćwiczeniach przed kolejną podróżą a być może  ich praktykowanie sprawi, że długa podróż samochodem nie będzie się kojarzyła bólem pleców czy nerwowym staniem w korkach.

 autor: Jagoda Çiçekdağı