Janusz Korczak dzieciom

 PRAWA DZIECKA

“Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego a szczególne do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać z kim będę się bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotykać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.”               

 Powyższy tekst powstał na podstawie twórczości Obrońcy Praw Dziecka Janusza Korczaka (wł. Henryk Goldszmit) który był narodowości żydowskiej. W czasie gdy był słuchaczem tajnego  “Uniwersytetu Latającego” poznał warunki życia warszawskiej biedoty,  szczególnie pochylał się nad losem dzieci.  Lekarz który leczył za darmo , pedagog i nauczyciel wychowawców, wspólpracował z Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej, oraz z Państwowym Instytutem Nauczycielskim. Był dyrektorem “Domu Sierot” w którym panowało braterstwo i sprawiedliwość. Utworzył kolonie i fermę rolną dla dzieci. Uczył swoich podopiecznych ogrodnictwa i rolnictwa. Założył czasopismo dla dzieci i młodzieży “Mały przegląd”.

Pod pseudonimem “Stary Doktor” prowadził audycje radiowe dla dzieci. Jego najważniejsza praca pedagogiczna nosi tytuł „Jak kochać dzieci”. Autor utworów skierowanych do dzieci najbardziej znane to:

  • „Król Maciuś Pierwszy”,
  • „Król Maciuś na bezludnej wyspie”,
  • „Bankructwo małego Dżeka”,
  • „Kajtuś czarodziej” 
  • „Kiedy znów będę mały”.

Pisał ponadto powieści o tematyce społecznej takie jak „Dzieci ulicy” czy „Dziecko salonu” . Zginął tragicznie z wychowankami w hitlerowskim obozie zagłady w 1942 roku.

Walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe jego życie. Z takich ludzi warto brać przykład.

autor: Lena K.

obrazek ze strony: https://facet.wp.pl/janusz-korczak-zginal-z-200-dziecmi-w-komorze-gazowej-do-konca-trzymaly-go-za-rece-6022688789255297a

obrazek ze strony: https://www.jhi.pl/blog/2020-07-17-18-lipca-1942-ostatnie-przedstawienie-w-domu-sierot-janusza-korczaka