Koślawe kolana u dzieci – ćwiczenia

Koślawe kolana u dzieci ćwiczenia. Koślawość u dzieci czyli kolana ustawione w kształt litery X są coraz częściej występującą wadą kończyn dolnych u dzieci. Charakterystyczne ustawienie kończyn dolnych w kształt litery X można zaobserwować podczas stania dziecka na baczność, kolana wtedy stykają się a między kostkami widoczna jest duża przerwa i wynosi ponad 4 centymetry.  Należy obserwować.  Koślawość kolan fizjologicznie prawidłowo występują do 8 roku życia więc występującą ewentualnie patologie należy brać pod uwagę u dzieci powyżej 8 roku życia. Dziecko wtedy podczas chodu ociera kolanem o drugie kolano, rozstawia stopy szeroko a także cierpi na ból w udzie i łydce. Przyśrodkowe zapadanie się stóp i kostek jest nienaturalne i w konsekwencji może prowadzić do płaskostopia.

Przyczyną koślawości kolan może być:

  • Gwałtowny wzrost wysokości dziecka co wiąże się z nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych, prowadząc do różnego rozkładu ciężaru ciała a w konsekwencji do koślawości.
  • Nadwaga, otyłość.
  • Przebyte złamania, urazy okolicy stawu kolanowego.

 Wczesne zdiagnozowanie problemu koślawych kolan pozwoli uniknąć długotrwałej rehabilitacji oraz ewentualnego zabiegu operacyjnego. By zapobiec wystarczy tylko zmienić sposób chodzenia, siadania czy w zabawę wplatać ćwiczenia korekcyjne. Tylko tyle i aż tyle. Poniżej zostaną wypisane ćwiczenia korekcyjne i zalecenia by zapobiec koślawości kolan.

W koślawości kolan warto zastosować ćwiczenia poprzedzając je zabiegami z zakresu fizykoterapii np. takimi jak:

  • Naświetlanie stawu kolanowego promieniami podczerwonymi mające na celu zmniejszenie napięcia mięśni przed ćwiczeniami.
  • Masaż klasyczny całej kończyny dolnej poprawi ukrwienie mięśni.

Ćwiczenia korekcyjne będą miały za zadanie rozluźnienie zewnętrznej strony nóg oraz jej wzmocnienie. Należy wzmocnić mięśnie zbyt rozciągnięte np. mięsień półbłoniasty, półścięgnisty czy krawiecki. Mięśnie skrócone należy rozciągnąć tj. pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień dwugłowy uda.

Przykład ćwiczeń:

  1. Siad ugięty z kolanami rozchylonymi na zewnątrz pomiędzy stopy wkładamy dziecku mały ręcznik możemy podeprzeć się rękoma za plecami i staramy się unosić nogi jednocześnie wyrzucając stopami ręcznik przed siebie.

  2. Siad ugięty z kolanami rozchylonymi na zewnątrz i dotykanie naprzemiennie stopami do czoła ręce ustawione na stopach.

3. Siad ugięty z kolanami rozchylonymi na zewnątrz ręce oparte za  plecami a stopy będą wykonywały uniesienie i „bicie brawa stopami”.

4. Siad na krześle nogi zwisają luźno, wykonujemy dotykanie stopą przeciwnego kolana.

5. Leżenie na brzuchu i pływanie „kraulem na sucho” tzn. ręce ułożone pod głową  a nogi uniesione nad ziemią i wykonują ruch jak do pływania kraulem.

Regularne wykonywanie powyższych ćwiczeń pomoże zapobiec występowaniu koślawości kolan u dzieci.

 

~autorka: J.C.